Stomatologia dorosłych

Poniżej znajdą Państwo opis wszystkich zabiegów stomatologicznych, które są przeprowadzane w naszym gabinecie. Życzymy przyjemnej lektury.

 

Badanie stanu jamy ustnej

ilustracja 01

Badanie jest najważniejszym elementem leczenia stomatologicznego, stanowiąc fundament jego powodzenia. Zawsze będzie składać się z trzech etapów, niezbędnych do określenia stanu jamy ustnej pacjenta.

Pierwszym etapem jest wywiad ogólny, na tematy pozastomatologiczne, które mogą jednak mieć wpływ na stan jamy ustnej pacjenta.

Kolejny etap to dokładny wywiad związany bezpośrednio z przyczyną zgłoszenia do gabinetu, czyli dotyczący sytuacji stomatologicznej pacjenta.

Ostatnim etapem jest badanie zewnątrzustne i wewnątrzustne pacjenta, które pozwoli wykryć wszelkie zaburzenia w obrębie jamy ustnej pacjenta, a połączeniu z danymi z wywiadu lekarskiego stworzyć skuteczny plan leczenia. W trakcie badania nasze doświadczenie lekarskie wspomagane jest szeregiem nowoczesnych urządzeń w rodzaju aparatu RTG, kamery wewnątrzustnej, mikroskopu stomatologicznego, oraz lasera diagnostycznego DIAGNOdent.

Profilaktyka próchnicy

Zapobieganie rozwojowi próchnicy stawiamy wyżej niż jej leczenie. Stan jamy ustnej każdego człowieka zależny jest od wielu czynników, między innymi genetycznych i związanych z chorobami ogólnymi (na to nie mamy wpływu w naszym gabinecie), rodzaju stosowanej diety, oraz trybu życia, przestrzegania higieny jamy ustnej (w tych zakresach oferujemy profesjonalne doradztwo), oraz samego leczenia stomatologicznego i planowania wizyt kontrolnych (co realizowane jest w trakcie leczenia).

Dużą wagę należy również przywiązywać do profesjonalnego czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym obejmującego usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy skalera, oraz usuwanie osadów przy pomocy piaskarki profilaktycznej. W zależności od potrzeb zabiegi takie powinny być powtarzane co ok. 6 miesięcy i połączone z intensywną reminerlizacją tkanek zębów za pomocą środków o wysokiej zawartości fluoru. Bardzo często dokładna diagnostyka próchnicy jest możliwa dopiero po oczyszczeniu zębów. W przypadku osób dorosłych utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest najczęściej ważniejsze niż rodzaj stosowanej diety.

Opracowanie ubytku próchnicowego

ilustracja 02

Niestety, w trakcie badania jamy ustnej pacjenta może zdarzyć się, że stwierdzona zostanie obecność głębokiego ubytku próchnicowego w którymś z zębów. Wówczas niezbędne jest usunięcie zakażonego szkliwa i zębiny razem z bakteriami, a następnie szczelne wypełnienie ubytku.

Opracowanie ubytku jest postrzegane jako jeden z mniej przyjemnych zabiegów stomatologicznych, stąd w naszym gabinecie ZAWSZE jest proponowane w tym momencie znieczulenie. Dodatkowo, jako lekarze stomatolodzy, mamy do wyboru w gabinecie kilka różnych metod preparacji ubytków, zamiast tradycyjnie stosowanych turbin i wierteł ubytek może zostać opracowany za pomocą sonoabrazji przy użyciu skalera, lub też przy pomocy lasera stomatologicznego.

Alternatywne metody preparacji ubytków są mniej bolesne i bardziej oszczędzające dla tkanek zębów. Ich stosowanie jest zalecane zwłaszcza w przypadku ubytków klasy I, II, oraz V, bez względu na ich głębokość lub kształt.

Wypełnienie ubytku po opracowaniu

Po opracowaniu niezbędne jest uzupełnienie brakujących tkanek zęba, czyli założenie wypełnienia. U pacjentów dorosłych najlepszym materiałem wypełniającym jest materiał kompozytowy, w naszym gabinecie stosujemy wyłącznie materiały kompozytowe renomowanej firmy DMG ECUSPHERE. Istnieje również możliwość wykonania wypełnienia z materiału ceramicznego (porcelana) w formie inlay’u lub overlay’u, co jest rozwiązaniem trwalszym, a w przypadku bardzo rozległych ubytków wręcz zalecanym. Wypełnienia ceramiczne wykonywane są we współpracy z renomowaną pracownią protetyczną NATRODENT, której filia sąsiaduje bezpośrednio z gabinetem, co gwarantuje najwyższą jakość prac protetycznych.

Leczenie kanałowe

ilustracja 03

W przypadku powstania zbyt głębokich ubytków w zębach może dojść do rozwoju nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zębów. Wówczas konieczne jest usunięcie miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych, oraz przeprowadzenie leczenia kanałowego. Zabieg taki jest najczęściej niebolesny, aczkolwiek może być długotrwały. W trakcie leczenia endodontycznego niezbędna jest bardzo wysoka precyzja pracy, osiągana w naszym gabinecie dzięki wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego, który umożliwia pracę w dużym powiększeniu. Ustalanie prawidłowej długości kanałów korzeniowych , oraz kontrola wyników leczenia jest możliwa dzięki zastosowaniu endometru (elektronicznego urządzenia do pomiaru długości kanałów), jak również aparatu RTG.

Skrócenie zabiegu endodontycznego, jak również uzyskanie większej dokładności leczenia uzyskujemy w naszym gabinecie dzięki wykorzystaniu narzędzi maszynowych i mikrosilnika endodontycznego. W gabinecie dysponujemy również skalerem, który dzięki specjalnym końcówkom jest niezwykle przydatny do usuwania z kanałów korzeniowych złamanych narzędzi – jednego z powikłań leczenia endodontycznego.

Licówki protetyczne

ilustracja 04

Jest to rozwiązanie lecznicze stosowane w przypadku zębów przednich, mające na celu poprawę ich estetyki, poprzez zmianę kształtu i koloru. W tym celu wykonuje się ceramiczne „płatki” pokrywające przednie powierzchnie zębów, po ich wcześniejszym opracowaniu. Zaletą takiego leczenia jest maksymalne ograniczenie ingerencji w tkanki zębów, przy uzyskaniu znakomitego efektu estetycznego naturalnego szkliwa dzięki stosowaniu porcelany. Licówki można jednak stosować tylko w przypadku zębów przednich. Aby zapewnić maksymalną estetykę odbudowy protetycznej umożliwiamy bezpośredni kontakt z pracownią protetyczną w celu wymodelowania koloru uzupełnienia.

Korony protetyczne

W przypadku dużego zniszczenia korony zęba możliwe jest odbudowanie jej przez koronę sztuczną, wykonaną w pracowni protetycznej. Pozwoli ona na odtworzenie funkcji zęba, jak również bliskie rzeczywistości odwzorowanie jego kształtu i koloru. Dzięki współpracy z renomowana pracownią protetyczną NATRODENT w naszym gabinecie możemy zaproponować pacjentom korony wykonane z różnych materiałów, m. in. stopów metali, stopów złota, kompozytów z włóknem szklanym, pełnej ceramiki, tlenku cyrkonu, i innych. Każde z rozwiązań jest korzystne w przypadku innej sytuacji klinicznej u pacjenta i jest dobierane indywidualnie. Aby zapewnić maksymalną estetykę odbudowy protetycznej umożliwiamy bezpośredni kontakt z pracownią protetyczną w celu wymodelowania koloru uzupełnienia.

Mosty protetyczne

ilustracja 05

W przypadku utraty zęba, lub zębów możliwe jest w większości przypadków odbudowanie braków za pomocą mostu. Wprawdzie wiąże się to z obciążeniem zdrowych zębów sąsiednich, ale pozwala na odtworzenie funkcji zęba, jak również bliskie rzeczywistości odwzorowanie jego kształtu i koloru. Dzięki współpracy z renomowaną pracownią protetyczną NATRODENT w naszym gabinecie możemy zaproponować pacjentom mosty wykonane z różnych materiałów, m. in. stopów metali, stopów złota, kompozytów z włóknem szklanym, pełnej ceramiki, tlenku cyrkonu, i innych.

Każde z rozwiązań jest korzystne w przypadku innej sytuacji klinicznej u pacjenta i jest dobierane indywidualnie. Aby zapewnić maksymalną estetykę odbudowy protetycznej umożliwiamy bezpośredni kontakt z pracownią protetyczną w celu wymodelowania koloru uzupełnienia.

Implanty

Najlepszym sposobem na odtworzenie utraconego zęba, lub zębów jest zastosowanie implantów. Tytanowa struktura, mocowana bezpośrednio w kości szczęki lub żuchwy odtwarza funkcje korzenia zęba i stanowi podbudowę dla korony protetycznej. Zabieg umieszczania implantu jest wykonywany bezpośrednio w gabinecie i trwa stosunkowo krótko. Później zaleca się przerwę na okres gojenia się implantu w kości, a następnie można wykonać odbudowę protetyczną w postaci korony, mostu, lub też protezy całkowitej typu overdenture.

Zastosowanie implantów ma przewagę nad odtworzeniem brakujących zębów za pomocą mostu, gdyż nie powoduje obciążenia zdrowych zębów sąsiednich.