Stomatologia dziecięca

ilustracja 01

Poniżej znajdą Państwo opis wszystkich zabiegów stomatologicznych, które są przeprowadzane w naszym gabinecie. Życzymy przyjemnej lektury.

 

Badanie stanu jamy ustnej

Badanie jest najważniejszym elementem leczenia stomatologicznego, stanowiąc fundament jego powodzenia. Zawsze będzie składać się z trzech etapów, niezbędnych do określenia stanu jamy ustnej pacjenta.

Pierwszym etapem jest wywiad ogólny, na tematy pozastomatologiczne, które mogą jednak mieć wpływ na stan jamy ustnej pacjenta.

Kolejny etap to dokładny wywiad związany bezpośrednio z przyczyną zgłoszenia do gabinetu, czyli dotyczący sytuacji stomatologicznej pacjenta.

Ostatnim etapem jest badanie zewnątrzustne i wewnątrzustne pacjenta, które pozwoli wykryć wszelkie zaburzenia w obrębie jamy ustnej pacjenta, a połączeniu z danymi z wywiadu lekarskiego stworzyć skuteczny plan leczenia. W trakcie badania nasze doświadczenie lekarskie wspomagane jest szeregiem nowoczesnych urządzeń w rodzaju aparatu RTG, kamery wewnątrzustnej, mikroskopu stomatologicznego, oraz lasera diagnostycznego DIAGNOdent.

Profilaktyka próchnicy

Zapobieganie rozwojowi próchnicy stawiamy wyżej niż jej leczenie. Stan jamy ustnej każdego człowieka zależny jest od wielu czynników, między innymi genetycznych i związanych z chorobami ogólnymi (na to nie mamy wpływu w naszym gabinecie), rodzaju stosowanej diety, oraz trybu życia, przestrzegania higieny jamy ustnej (w tych zakresach oferujemy profesjonalne doradztwo), oraz samego leczenia stomatologicznego i planowania wizyt kontrolnych (co realizowane jest w trakcie leczenia).

Dużą wagę należy również przy wiązywać do profesjonalnego czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym obejmującego usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy skalera, oraz usuwanie osadów przy pomocy piaskarki profilaktycznej. W zależności od potrzeb zabiegi takie powinny być powtarzane co ok. 6 miesięcy i połączone z intensywną reminerlizacją tkanek zębów za pomocą środków o wysokiej zawartości fluoru. Bardzo często dokładna diagnostyka próchnicy jest możliwa dopiero po oczyszczeniu zębów. W przypadku osób dorosłych utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest najczęściej ważniejsze niż rodzaj stosowanej diety.

Opracowanie ubytku próchnicowego

Niestety, w trakcie badania jamy ustnej pacjenta może zdarzyć się, że stwierdzona zostanie obecność głębokiego ubytku próchnicowego w którymś z zębów. Wówczas niezbędne jest usunięcie zakażonego szkliwa i zębiny razem z bakteriami, a następnie szczelne wypełnienie ubytku.

Opracowanie ubytku jest postrzegane jako jeden z mniej przyjemnych zabiegów stomatologicznych, stąd w naszym gabinecie ZAWSZE jest proponowane w tym momencie znieczulenie. Dodatkowo, jako lekarze stomatolodzy, mamy do wyboru w gabinecie kilka różnych metod preparacji ubytków, zamiast tradycyjnie stosowanych turbin i wierteł ubytek może zostać opracowany za pomocą sonoabrazji przy użyciu skalera, lub też przy pomocy lasera stomatologicznego.

Alternatywne metody preparacji ubytków są mniej bolesne i bardziej oszczędzające dla tkanek zębów. Ich stosowanie jest zalecane zwłaszcza w przypadku ubytków klasy I, II, oraz V, bez względu na ich głębokość lub kształt.

Wypełnienie ubytku po opracowaniu

Po opracowaniu niezbędne jest uzupełnienie brakujących tkanek zęba, czyli założenie wypełnienia. U pacjentów dorosłych najlepszym materiałem wypełniającym jest materiał kompozytowy, w naszym gabinecie stosujemy wyłącznie materiały kompozytowe renomowanej firmy DMG ECUSPHERE. Istnieje również możliwość wykonania wypełnienia z materiału ceramicznego (porcelana) w formie inlay’u lub overlay’u, co jest rozwiązaniem trwalszym, a w przypadku bardzo rozległych ubytków wręcz zalecanym. Wypełnienia ceramiczne wykonywane są we współpracy z renomowaną pracownią protetyczną NATRODENT, której filia sąsiaduje bezpośrednio z gabinetem, co gwarantuje najwyższą jakość prac protetycznych.